ایران وایر

وارد کننده انواع سیم بکسل جرثقیل برقی  جرثقیل دستی پولیفت زنجیر اتصالات لوازم بارگیری و باربرداری

بازرگانی ایران وایر

شرکت ابزار فیدار ایرانیان پارسا
شماره ثبت : 586504

سیم بکسل چیست، انواع سیم بکسل کدام است؟

سیم بکسل چیست، انواع سیم بکسل کدام است؟

سیم بکسل یا همان طناب فولادی

سیم بکسل با نام انگلیسی ROPE WIRE به مجموعه ای از سیم ، لایه سیم و مغزی گفته می شود که در آن سیم بکسل به طور مارپیچ می تابند و لایه را تشکیل می دهند، تعدادی لایه نیز با یکدیگر به دور مغزی تابیده و این محصول را تشکیل می دهند.

در ادامه به بررسی کامل این محصول می پردازیم. امیدواریم توضیحات زیر روان و برای شما عزیزان قابل فهم باشد. ابتدا قصد داریم مواد تشکیل دهنده این ابزار را معرفی کنیم.

سیم بکسل از نظر جنس مفتول

بطور کلی سیم بکسل از سه نوع ماده اولیه شکل میگیرد :

مفتول فولادی بدون روکش یا غیر گالوانیزه:

این نوع مفتول ها به طور معمول برای دسته ای از سیم ها مورد استفاده قرار میگیرد که عامل فرسودگی در تعیین طول عمر مفید سیم نقش مهمتری داشته و سیم ها کمتر در معرض عوامل ایجاد کننده زنگ زدگی قرار دارد. هنگام قیاس اثرات فرسودگی با اثرات زنگ زدگی، باید بخاطر سپرد که حتی یک سیم بکسل با مفتول بدون روکش را هم می شود تا اندازهای با روغن کاری کافی، مناسب و در فاصله زمانی منظم در برابر زنگ زدگی محافظت نمود.

مفتول فولادی گالوانیزه:

این مفتول که دارای روکش یکنواخت روی است در مقابل زنگ زدگی در اثر آب دریا، هوا، رطوبت و سایر عوامل مشابه مقاوم است، در نتیجه سیم بکسل گالوانیزه در صنایع کشتیرانی، شیلات، مرغداری ها و غیره مورد استفاده قرار میگیرد.

مفتول فولادی استینلس استیل:

سیم هایی که با این نوع مفتول ساخته می شوند علاوه بر مقاومت بسیار، بسیار بالا در مقابل زنگ زدگی در برابر حرارت نیز تا ۱۰۵۰ درجه سانتیگراد مقاومت داشته و در صنایع شیمیایی، غذایی و دارویی حائز اهمیت است و همچنین مقاومت بالایی در مقابل اثرات تخریب کننده آب دریا دارند.

طناب فولادی

سیم بکسل های قدرتمندی هستند که در معادن مورد استفاده قرار میگیرد و هم طناب فولادی های ظریفی هستند که در ترمز دوچرخه ها مصرف می شود، همچنین سیم های ثابتی هستند که پل های معلق را با نیروی فوق العاده نگه می دارد و هم به سیم هایی گفته می شود که در آسانسور و جرثقیل ها که مدام در حال حرکت هستند بکار می رود. بنابراین سیم بکسل می تواند انواع مختلف و کارایی متفاوتی نیز داشته باشد.

مغزی سیم بکسل

مغزی سیم بکسل بخش میانی سیم است که رشته ها بدور آن تابیده می شوند. نقش مغزی نگهداری رشته های سیم است . بنابراین باید ضخامت آن به اندازه کافی باشد تا در زمانی که سیم زیر بار است مانع از تماس بین رشته ها باشد.

مغزی سیم بکسل می تواند الیافی یا فولادی باشد:

مغز فولادی ممکن است خود یک سیم بکسل مستقل باشد که در این صورت به آن مغزی سیم بکسل فولادی مستقل (IWRC) می گویند. در مورد سیم بکسل با ضخامت کمتر از ۱۰ میلی متر مغزی فولادی معمولاً یک رشته مفتول فولادی (WSC) خواهد بود.

مغزی الیافی (FC) از الیاف مصنوعی یا الیاف طبیعی به وجود می آید . اگرچه هنوز استفاده از کنف طبیعی در ساخت سیم بکسل متداول است، الیاف مصنوعی مانند پلی پروپیلین بصورت روز افزون بعنوان مغزی طناب فولادی مورد استفاده قرار می گیرند.

لازم بذکر است که از مغزی فولادی زمانی استفاده می شود که نیروی کشش و استحکام سیم بکسل بیشتر از عوامل دیگر مورد نظر باشد. در حالی که در مورد مغزی الیافی ، قابلیت انعطاف طناب نسبت به نیروی کشش آن از اهمیت بیشتری برخوردار است .

انواع تاب سیم بکسل

سیم بکسل از نظر نوع تاب به دو نوع تقسیم می شود :

سیم بکسل با تاب معمولی

زمانیکه جهت تاب مفتول ها در یک رشته برخلاف جهت تاب رشته ها باشد .

این نوع سیم ها میل کمی نسبت به باز شدن یا گره خوردن داشته و در مقابل فشار، له شدگی و تغییر شکل مقاومت بیشتری دارد. برعکس مقاومت آن در برابر سایش و قابلیت انعطاف سیم کمتر از سیم های با تاب لنگ می باشد.

سیم بکسل با تاب لنگ

زمانیکه جهت تاب مفتول در یک رشته با مسیر تاب رشته ها در سیم یکی می باشد .

مقاومت سیم های با تاب لنگ در مقابل سایش بیشتر از سیم های با تاب معمولی می باشد ولی باید در هنگام کار با آنها مراقب بود تا سیم گره نخورد و یا از هم باز نشود. زیرا این نوع سیم ها میل زیادی به از هم باز شدن دارند، از آن در مواردی استفاده می شود که هر دو سر سیم مهار شده باشد.

در کل کارکردن با سیم های با تاب معمولی آسان تر است و کاربرد بیشتری دارد اما در مواردی نظیر آسانسورهای باری و مسافری که پایداری بیشتری در برابر سایش مد نظر است تاب لنگ ترجیح داده می شود.

سیم بکسل از نظر بافت

سیم بکسل ها از نظر بافت بر اساس جهت بافت کلاف ها نام گذاری می شوند. اگر جهت کلاف ها از چپ به راست تابیده باشند، با علامت z روی سیم بکسل نشان داده می شود و آن را راست بافت گویند. اگر جهت کلاف ها از راست به چپ تابیده شده باشد، با علامت s روی سیم بکسل نشان داده می شود و آنرا چپ بافت گویند.

جهت تهیه سیم بکسل بلند کننده بار از سیم بکسل صلیبی راست بافت و چپ بافت استفاده می شود. سیم بکسل های صلیبی یا دو طرفه نیروی کششی را بهتر تحمل می کنند، در صورتی که سیم بکسل های یکطرفه میل به بازشدن و شل گردیدن بافت ها و رشته ها دارند و قابلیت انعطاف و مقاومت پوششی بیشتری را دارند، اما کمتر در جرثقیل ها مورد استفاده قرار می گیرند. قابل توجه این که از سیم بکسل های یکطرفه جهت بلند کردن بار نباید استفاده شود.

پیچ سیم بکسل و انواع آن

سیم بکسل ها معمولا دو نوع می باشند :

با پیچ معمولی یا یکنواخت: در این نوع سیم بکسل جهت پیچیده شدن سیم ها در لایه های سیمی خلاف جهت پیچیدن لایه های سیمی درسیم بکسل است.

با پیچ لانگ: در این نوع سیم بکسل جهت پیچیده شدن سیم ها در لایه های سیمی در جهت پیچیدن لایه های سیمی درسیم بکسل است.

هر کدام از این دو نوع دو فرم مختلف دارد، راست پیچ و چپ پیچ، در راست پیچ لایه ها در جهت عقربه های ساعت پیچیده اند و در چپ پیچ خلاف آن. انتخاب سیم بکسل با پیچ معمولی یا لانگ بستگی به نوع کار آن و راست پیچ و چپ پیچ بستگی به نوع پیچیدن سیم بکسل در هنگام کار کردن دارد.

ویژگی های سیم بکسل با پیچ معمولی

  • ساختمان آن ثابت تر است و دفرمه نمی شود.
  • در مقابل لهیدگی و مچاله شدن مقاومتش بیشتر است.
  • تحت بار که قرار گرفت نمی چرخد.
  • پیچ های کوچک ، گوشواره ای که ایجاد زخم و خرابی در سیم بکسل می کند در آن کمتر ایجاد می شود.
  • جابجایی و بازکردن و بستن آن آسان است.

ویژگی های سیم بکسل با پیچ لانگ:

  • جابجایی و بازکردن و بستن آن مشکل است.
  • پیچ های کوچک در آن بیشتر ایجاد می شود.
  • مقاومت لهیدگی و مچاله شدن آن کم است.

در صورتی که دوسر آن گیر نباشد دفرمه می شود و برای جاهائیکه یک یر و یا دوسر آن باید آزاد باشد مناسب نیست.

چون سطح تماس آن با پولی قرقره هاو طبلک استوانه سیم جمع کن زیادتر می شود مقاومتش در مقابل سایش باید بیشتر باشد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس بگیرید
Open chat
اگر سوالی دارید بفرمایید.
پشتیبانی ایران وایر
سلام
چطور میتونم کمکتون کنم؟